Tutut nimet Rankingin voittajina

 

Viides TuWe Rankingin osakilpailu keilattiin poikkeuksellisesti sunnuntaina Kupittaalla. Osallistujia oli 18, joista kuusi MAB-sarjassa ja 12 CD-sarjassa. Olosuhteen helppoudesta kertoo se, että yhtä lukuun ottamatta kaikki heittivät yli oman keskiarvonsa. Parituloksia heitettiin kolme. Olosuhteena oli ÅIFK:n erikoiskisan 41 jalkaa ja 21,09 ml öljyä.

MAB-sarjan voittoon keilasi Alexander Lindstedt keskiarvolla 210.67, toiseksi tuli Erkki Wiik, 204.67. CD-luokan paras oli Topi Myllymäki keskiarvolla 191.00. Ensimmäistä kertaa tällä kaudella palkintopallille pääsi Merja Teppo hienolla tuloksella 189.67 ja kolmas oli Marja Hongisto, 183.33.

Yhteistuloksissa pääsi osa ensimmäistä kertaa pudottamaan pois huonoimman osakilpailutuloksensa ja tämän takia sarjojen kärjessä tapahtui vähän muutoksia. MAB-sarjassa kolmen parhaan kärki on Jori Kaijanen (773), Alexander (767) ja Erkki (763).

CD-luokan viiden parhaan kärjessä tapahtui vain yksi muutos, kun Henri Myllymäki nousi neljänneksi: 1. Marja (710), 2. Markku Fredrikson (695), 3. Jouni Teppo (678), 4. Henri Myllymäki (666) ja 5. Päivi Huoponen (662). Topi on heittänyt vasta kolme osakilpailua, joten hän ei ole vielä top vitosessa mukana.

Erot ovat pieniä ja kaikki on vielä mahdollista, koska osakilpailuja on vielä kaksi jäljellä. Seuraava osakilpailu on oman erikoiskisamme, 100 % Openin aikana la 1.4.

 

© Turun Weikot ry

Logo - Turun Weikot

(02) 233 7207
toimisto@turunweikot.fi
Mikonkatu 2, 20100 Turku

Toimiston aukioloajat

Päivystämme toimistolla tarvittaessa. Sovi asiasta erikseen ottamalla yhteyttä.

Turun Weikot Ry (TuWe) on vuonna 1912 perustettu turkulainen urheilun yleisseura. Seuran lajivalikoimassa ovat jalkapallo, keilailu, nyrkkeily, voimistelu ja yleisurheilu. Lisäksi seurassa toimii aktiivinen veteraanikerho ja hyvinvointiliikuntaan keskittyvä jaosto.

Seura on vuosien saatossa menestynyt useissa lajeissa (kts. seuran historia)

Hallituksen puheenjohtaja on Ari Normasto ja toiminnanjohtaja Ari Jalonen.

Turun Weikkojen säännöt

Seuran tietosuojaseloste