Kevättä ilmassa - harjoituspelit alkavat

Talven selkä alkaa taittua ja päivät pikku hiljaa pidentyä. Pitkä "kuiva" kausi päättyy kuluvan viikon perjantaina TuWen Naisten edustusjoukkueen matkatessa Helsinkiin Naisten Ykkösen uuden tulokkaan Helsingin Palloseuran vieraaksi.

Kauden 2017 ensimmäinen harjoituspeli pelataan sisätiloissa Talin hallissa. Turkulaiset kohtaavat HPS:n joukkueen vielä toistamiseen keväämmällä otteluparin toisessa pelissä.

TuWen joukkueen runko on pysynyt viime kauden jälkeen pitkälti ennallaan. Joukkueen kokeneemmasta kaartista mukana ovat tutut Jannica Finnberg-Harju, Matilda Halm, Asta Valkama, Meri-Tuulia Reponen, Janniina Haapaniemi, Petra Nurminen, Sanni Reinilä, Heidi Marttila, Emmi Reinikainen, Taija Tomberg ja Janika Kirveennummi.

Viime kaudella mukaan tulleista pelaajista TuWen kanssa matkaa jatkavat Jessica Sjöblom, Saana Kallio, Maj Totro sekä Nea Laine. Maalivahti Linda Säätelä on niin ikään edelleen joukkueen vahvuudessa. Toukokuussa ryhmän mukaan palaa kesän ajaksi rapakon takaa Iina Tapio.

Uusia kasvojakin on joukkueeseen liittynyt talven aikana. Helsingin Palloseurasta on Turkuun siirtynyt Kaisa Aalto, Jyväskylän Palloseurasta maalivahti Lotta Parkkola sekä naapuriseurasta TPS:stä nuoret Camilla Mäki-Kuutti ja Erika Pullinen.

Viime vuoden kokoonpanosta toistaiseksi tauolla ovat konkarit Eveliina Kivikoski, Paulina Nordström, Ann-Sofie Nyholm sekä takaisin Ruotsiin palannut Therése Rizzo.

Valmentaja Jouni Alénilla ja fysiikkavalmentaja Timo Viljasella sekä valmennuksen apuna toimivalla Niclas Forssilla on todella pirteä sekä tunnollisesti ja kovaa marraskuun alusta saakka treenannut paketti ohjattavanaan.

Joukkueen muina taustajoukkuina toimivat edelleen huoltaja Harri Tomberg sekä joukkueenjohtaja Ari Jalonen. Kotiotteluiden kuulutuksista ja koordinoinnista tulee huolehtimaan tuttuun tapaan Pauliina Tuloisela.

 

 

 

© Turun Weikot ry

Logo - Turun Weikot

(02) 233 7207
toimisto@turunweikot.fi
Mikonkatu 2, 20100 Turku

Toimiston aukioloajat

Päivystämme toimistolla tarvittaessa. Sovi asiasta erikseen ottamalla yhteyttä.

Turun Weikot Ry (TuWe) on vuonna 1912 perustettu turkulainen urheilun yleisseura. Seuran lajivalikoimassa ovat jalkapallo, keilailu, nyrkkeily, voimistelu ja yleisurheilu. Lisäksi seurassa toimii aktiivinen veteraanikerho ja hyvinvointiliikuntaan keskittyvä jaosto.

Seura on vuosien saatossa menestynyt useissa lajeissa (kts. seuran historia)

Hallituksen puheenjohtaja on Ari Normasto ja toiminnanjohtaja Ari Jalonen.

Turun Weikkojen säännöt

Seuran tietosuojaseloste