Kesälaji...niinhän sitä luulisi

 

Helsingin Tapanilan keinonurmelle saapuneet vajaat sata katsojaa saivat samalla kertaa kertaa seurata kahta tiukkaa taistelua. Toisessa ottivat mittaa toisistaan kevät ja talvi, iltapäivän varsinaisessa koitoksessa mittelivät Malmin Palloseuran ja Turun Weikkojen naisten edustusjoukkueet.

Ottelun aikana ennätti sataa vettä, lunta, räntää, rakeita ja salamoida, mutta lopuksi auringonpaiste vei voiton taivaalla. Pelikentällä sen sijaan voiton vei ja pisteet mukanaan vierasjoukkue TuWe lukemin 1-2.

Kotijoukkue oli luonut nahkaansa melkoisesti talven aikana uuden valmentajan johdolla. Pelaajia on vaihtunut noin kentällisen verran.

TuWen leirissä oli viikon aikana ennätetty paneutumaan useaan seikkaan, jotka eivät avauspelissä olleet sujuneet vielä aivan mallikkaasti. Joukkue oli hereillä heti alkuvihellyksestä lähtien ja loi painetta kotijoukkueen kenttäpäätyyn.

Vartin pelin jälkeen MPS:n päädyssä rikottiin Therése Rizzoa kentän pintaan ja tilanteesta tuomittiin rangaistuspotku, jonka Eveliina Kivikoski sijoitti tarkasti maalin oikeaan alakulmaan.

Alun rynnistyksen jälkeen pelin tempo tasaantui ja alkoi muistuttaa tyypillisiä joukkueiden tasaväkisiä kohtaamisia. Vähän ennen ensimmäisen puoliskon loppua MPS sai hyvän kuvion aikaiseksi vieraiden maalin edustalla, jonka päätteeksi Karla Makkonen tasoitti puntit.

Toinen puoliaika ei ehtinyt lähteä vielä kunnolla käyntiin, kun Janniina Haapaniemi kävi vierailulla vastustajan maalilla vieden turkulaiset 1-2 johtoon.

Kotijoukkue sai aikaan muutamia kiperiä tilanteita TuWen päädyssä, mutta varmoin ottein maaliaan vartioinut Jannica Finnberg-Harju piti tonttinsa takaiskuja vailla ottelun loppuun asti.

Janniina Haapaniemellä oli muutamaan otteeseen mahdollisuus lisätä maalitiliään vielä ottelun loppupuolella. Lähimmillään pallo kimposi maalin ylähirrestä korkeuksiin.

Tasaisen tiukka ottelu sai turkulaisittain mieluisan päätöksen.

Vapunaattona pelataan seuraavan kerran kotona Raunistulassa GBK:n kanssa.

MPS-TuWe 1-2 (1-1)

15'  0-1 Kivikoski Eveliina (rp)

38'  1-1 Makkonen Karla

47'  1-2 Haapaniemi Janniina

TuWe: Matida Halm, Saana Kallio, Eveliina Kivikoski (C), Asta Valkama, Janniina Haapaniemi, Jannica Finnberg-Harju, Reponen Meri-Tuulia, therése Rizzo, Iina Tapio, Paulina Nordström, Heidi Marttila, Nea Laine, Jessica Sjöblom, Hanna Kultanen, Janika Kirveennummi

 

 

© Turun Weikot ry

Logo - Turun Weikot

(02) 233 7207
toimisto@turunweikot.fi
Mikonkatu 2, 20100 Turku

Toimiston aukioloajat

Maanantai
11.00 - 16.30
Tiistai
9.00 - 16.00
Keskiviikko
9.00 - 16.00
Torstai
11.00 - 16.30
Perjantai
9.00 - 16.00

Turun Weikot Ry (TuWe) on vuonna 1912 perustettu turkulainen urheilun yleisseura. Seuran lajivalikoimassa ovat jalkapallo, keilailu, nyrkkeily, voimistelu ja yleisurheilu. Lisäksi seurassa toimii aktiivinen veteraanikerho ja hyvinvointiliikuntaan keskittyvä jaosto.

Seura on vuosien saatossa menestynyt useissa lajeissa (kts. seuran historia)

Hallituksen puheenjohtaja on Ari Normasto ja toiminnanjohtaja Anne Fröberg.

Turun Weikkojen säännöt

Seuran tietosuojaseloste