TuWe sai pisteen Kouvolasta

Sudet ja TuWe pelasivat tasaisen ottelun Kouvolan Keskuskentällä. Joukkueet eivät saaneet paremmuutta selville, vaan pisteet jaettiin molemmille. Hellepäivän ottelu päättyi lukemiin 2-2 (2-1).

Sudet saivat otteluun unelma-alun. Kun vain neljä minuuttia oli ehditty pelata, oli pallo ensimmäistä kertaa TuWen maalissa. Marianna Erkkilä murtautui röyhkeästi läpi oikealta laidalta ja syötti pallon maalin eteen nousseelle Noora Leinolle. Noora meni rohkeasti tilanteeseen ja pystyi tuikkaamaan pallon vastaan tulevan Anna Tammisen.

Sudet hallitsivat ensimmäistä puoliaikaa hienokseltaan. Aika ajoin pallo liikkui mallikkaasti pelaajalta toiselle. Hallinta olisi voinut olla tehokkaampaakin, sillä kovin useilla maalipaikoilla kotijoukkue ei päässyt herkuttelemaan. Myös Susien puolustaminen sujui hyvin. Joukkue malttoi odottaa oikeata hetkeä riistoon. Muoto pysyi hyvin kasassa ja tiiviinä, jättäen TuWelle vain vähän mahdollisuuksia rakentaa peliä maata pitkin.

TuWen kuittaus tuli ottelun 19. minuutilla. Kotijoukkueen topparit olivat ajautuneet molemmat pois omalta alueeltaan laitaan. Siellä sattuneen syöttövirheen seurauksena pallo toimitettiin Susien maalin edustalle. TuWen Janniina Haapaniemi tuli vahvasti pallolle ja teki lähes identtisen maalin kuin Sudet ottelun alkuminuuteilla.

Sudet siirtyivät jälleen johtoon ottelun 37. minuutilla. Susien lyhyen syöttörallin jälkeen pallo toimitettiin boxiin. Pallo liikkui kuin flipperissä ja ajautui oikea-aikaisesti laatikkoon nousseelle Salli Salmiselle. Hän pääsi laukomaan sydämensä kyllyydestä pallon voimalla verkkoon ohi voimattoman Tammisen. Näissä 2-1 numeroissa lähdettiin sitten viettämään taukoa.

Ottelun toisella puolikkaalla pallonhallinta siirtyi enemmän vierailijoille. Sudet tyytyivät puolustamaan tiiviisti johtoaan ja iskemään vastaan. TuWella ei tuntunut olevan avaimia murtaa Susien hyvin organisoitua joukkuepuolustamista. Toki Sudetkin pystyivät ajoittain hallitsemaan palloa pitkät tovit. Kuitenkin hyökkäyspelaaminen oli vaivalloista. Kotijoukkue ei päässyt huippupaikoille. Muutaman laukauksen emännät saivat aikaiseksi, mutta ne suuntautuivat joko yli tai ohi maalin.

TuWe onnistui kertaalleen maalinteossa myös toisella puoliajalla. Pelikello näytti 72 minuuttia, kun Haapaniemi viimeisteli päivän toisen osumansa. Jälleen maalin edestä röyhkeästi. TuWella oli pari-kolme avointa paikkaa maalin lisäksi ottelun toisella puolikkaalla. Tällä kertaa ei onni kuitenkaan ollut mukana ja Sudet välttyivät useammilta takaiskuilta. Ottelu oli kaikkiaan siisti. Vain yksi varoitus. Välillä mentiin tilanteisiin kovaa, mutta rehdisti. Hellepeliksi myös tempo oli kohtuullinen, vaikkakin luonnollisesti laski loppua kohden. Molemmat joukkueet olivat liikkeellä kapealla materiaalilla, joten vaihdoilla ei tempoa saanut nostettua.

Sudet petrasivat omaa esitystään kevätkierroksesta. Se tyydytti joukkuetta. Pieni harmitus kuitenkin jäi, sillä hiukan paremmalla onnella ottelu olisi voinut kääntyä Susille. Rehellisyyden nimissä on kuitenkin todettava, että lopputulos kuvaa hyvin ottelun tapahtumia kokonaisuudessaan.

Lähde: Kouvolan Sudet kotisivut

Sudet-TuWe 2-2 (2-1)

 4'  1-0   Noora Leino

19'  1-1  Janniina Haapaniemi

37'   2-1  Salli Salminen

72'   2-2  Janniina Haapaniemi

 

Turun Weikot Jalkapallo ry

Osoite: Mikonkatu 2, 20100 TURKU
S-posti: jalkapallo turunweikot.fi
Y-tunnus: 2389129-9
Ari Jalonen Puheenjohtaja +358 50 052 1625
Veera Normasto Varapuheenjohtaja +358 40 355 7332
Jannica Finnberg-Harju Sihteeri
Toni Laine Johtokunnan jäsen
Susanna Ranta Johtokunnan jäsen
Miska Rantamäki Johtokunnan jäsen
Janette Lehto Johtokunnan jäsen
Kalle Mäkinen Johtokunnan jäsen
Tomi Plit Johtokunnan jäsen
Timo Viljanen Kentänhoitaja, telttavuokraus +358 50 448 4727
Niclas Forss Junioripäällikkö +358 40 095 1377