Nokian kolmossija uhattuna?

Kauden ehkä ehjintä ja parasta peliään esittänyt TuWen Naisten joukkue kukisti sarjan kolmossijaa hallussaan pitäneen FC Nokian Kupittaan 2:lla pelatussa Kakkosen ottelussa selkeähköin luvuin 3-0 (1-0).

Ryhmän peli paranee kuin viini vanhetessaan kauden loppua kohden. Tänään pallo pysyi entistä paremmin maassa, ja koko joukkueen yhteispeli sujui nätisti muutamia pieniä haksahduksia lukuun ottamatta.

Hyökkäyksessä pelanneet Jenni Sibelius, Elli Tuomi, Essi Huhtala ja Emmi Korpela liikuttelivat palloa tyylikkäästi puolelta toiselle ja järjestelivät useita nautittavia tilanteita nokialaisten maalille heti ottelun alusta lähtien.

Jälleen vahvaa ja varmaa peliä pelannut Noora Jokinen nosti pallon Essi Huhtalan ulottuville ja näppärästi Essi vei joukkueensa johtoon (6') kuuden minuutin pelin jälkeen.


Ensimmäinen puoliaika muodostui hieman rikkonaiseksi muutamien ikävien loukkaantumisien keskeyttäessä pelin. Nokialaiset olivat joutuneet lähtemään Turkuun hieman niukalla reservillä ja loukkaantumisten myötä käyttivät molemmat mahdolliset vaihtonsa parinkymmenen minuutin sisällä ottelun alusta.


Toinen puoliaika oli edelleen TuWen hallinnassa. FC Nokia pääsi kuitenkin muutaman kerran kokeilemaan Johanna Packalènin päivän terävyyttä. Hyvin oli tyttö kuitenkin hereillä, eikä takaiskuja päässyt syntymään.


Noora Jokinen teki jälleen pohjustustyön TuWen toiseen maaliin, jonka Jenni Sibelius (64') varmasti sijoitti FC Nokian maalivahdin selän taakse.


Lähellä oli myös, ettei Katja Vuorelan kova veto päässyt yllättämään vastustajaa. Kova laukaus kilpistyi kuitenkin ilmeisesti puolustajan korvalehteen. Hyvällä pelipäällä ollutta Kassua jäikin hyvän vedon epäonnistuminen hieman kismittämään.


FC Nokian valmentaja Kimmo Sulonen innostui ohjaamaan pelin tuoksinassa tuomarien työskentelyä niin, että ottelun erotuomari Juha Laine raivasi itselleen työskentelytilaa pyytämällä vastustajan valmentajaa siirtymään katsomon puolelle.


Emmi Korpela taisteli laidallaan pallon itselleen ja ajoi vetopaikalle. Nokialaisten maalivahti onnistui kuitenkin torjumaan laukauksen, mutta paikalle "liitänyt" Essi Huhtala (73') jatkoi omalla vedollaan pallon maaliin.


Hyökkäyspään pelaajien ja keskikentän Nooran lisäksi erittäin hyvän ja taistelevan pelin pelasivat jälleen kaikkensa antaneet Johanna Rinne ja Ann-Mari Grönroos. Puolustuksen lukkoina olivat jälleen kerran Tiia Vaittinen ja Elli Vähätalo. Pirteästi pelasivat myös vaihdosta kentälle tulleet Ninni Urpo ja Anni Erlin.


Kolme pistettä rikkaampana joukkue lähti latautumaan ensi viikonloppuna pelattavaan kauden viimeiseen koitokseen Turun Palloseuraa vastaan.


TuWe: Johanna Packalèn, Elli Tuomi, Jenni Sibelius, Elli Vähätalo, Essi Huhtala, Katja Vuorela (71' Anni Erlin), Tiia Vaittinen, Emmi Korpela, Johanna Rinne, Noora Jokinen, Ann-Mari Grönroos (54' Ninni Urpo),(Hanna-Kaisa Virtanen, Diana Solin, Roosa Koivisto)

Otteluraportti FC Nokia

© Turun Weikot ry

Logo - Turun Weikot

(02) 233 7207
toimisto@turunweikot.fi
Mikonkatu 2, 20100 Turku

Toimiston aukioloajat

Maanantai
11.00 - 16.30
Tiistai
9.00 - 16.00
Keskiviikko
9.00 - 16.00
Torstai
11.00 - 16.30
Perjantai
9.00 - 16.00

Turun Weikot Ry (TuWe) on vuonna 1912 perustettu turkulainen urheilun yleisseura. Seuran lajivalikoimassa ovat jalkapallo, keilailu, nyrkkeily, voimistelu ja yleisurheilu. Lisäksi seurassa toimii aktiivinen veteraanikerho ja hyvinvointiliikuntaan keskittyvä jaosto.

Seura on vuosien saatossa menestynyt useissa lajeissa (kts. seuran historia)

Hallituksen puheenjohtaja on Ari Normasto ja toiminnanjohtaja Anne Fröberg.

Turun Weikkojen säännöt

Seuran tietosuojaseloste