Varsinais-Suomen viides Junnu Tour Raisiossa

TuWen tytöt ottivat neloisvoiton Raision Junnu Tourissa. Ylivoimainen voittaja oli Emmi-Noora Roos tuloksella 1113. Tulos oli koko kisojen toiseksi paras tulos, vain vanhemmissa pojissa TuWen Kim Korpela keilasi 15 pistettä paremmin.

Tiia-Maria Roos oli toinen, Julia Jalonen kolmas ja Peppi Konsteri neljäs. Yhteistuloksissa kaikki viisi TuWen junnutyttöä ovat menossa finaaliin, eli kahdeksan parhaan joukkoon. Järjestys on Julia, Tiia-Maria, Peppi, Jenni Jalonen ja Emmi-Noora.

Vanhemmissa pojissa TuWe nappasi kaksoivoiton. Kim oli ylivoimainen, tulos 1128, ja Tuomas Nurmi toinen tuloksella 1067. Yhteistuloksissa Kim johtaa, Tuomas on kolmas ja Lauri Korpinen neljäs.

Nuoremmissa pojissa Matias Mäkilaine oli neljäs tuloksella 972. Hän on myös yhteistuloksissa neljäs. Leevi Korpinen on myös menossa vielä finaaliin, sijoitus seitsemäs.

Seuraava osakilpailu on TPS:n kisa Kupittaalla 28.3. lauantaina. Sitten on vuorossa vielä Länsirannikon yhteiskierros Raumalla 19.4. sunnuntaina.

© Turun Weikot ry

Logo - Turun Weikot

(02) 233 7207
toimisto@turunweikot.fi
Mikonkatu 2, 20100 Turku

Toimiston aukioloajat

Maanantai
11.00 - 16.30
Tiistai
9.00 - 16.00
Keskiviikko
9.00 - 16.00
Torstai
11.00 - 16.30
Perjantai
9.00 - 16.00

Turun Weikot Ry (TuWe) on vuonna 1912 perustettu turkulainen urheilun yleisseura. Seuran lajivalikoimassa ovat jalkapallo, keilailu, nyrkkeily, voimistelu ja yleisurheilu. Lisäksi seurassa toimii aktiivinen veteraanikerho ja hyvinvointiliikuntaan keskittyvä jaosto.

Seura on vuosien saatossa menestynyt useissa lajeissa (kts. seuran historia)

Hallituksen puheenjohtaja on Ari Normasto ja toiminnanjohtaja Anne Fröberg.

Turun Weikkojen säännöt

Seuran tietosuojaseloste